2016. május 7., szombat

Akit nem muszájból kell szeretni - Farkas Welmann Endre

Az ember egyes költőket idővel ért meg és idővel szeret meg. Amikor legelső alkalommaltalálkoztam Farkas Wellmann Endre nevével, akkor személyesen vele is találkoztam. Véletlenül. Igazából azt se tudtam milyen előadásra megyek, csak mentem, mert a magyar tanárnőm által nagyon melegen ajánlott program volt. Egy szavalóverseny gála estjén történt, ahol saját verseiről beszélt, kolozsvári irodalmi körökről és irodalmi kocsmákról. Az előadása tetszett, a versei nem. Aztán eltelt pár év, és egy másik rendezvény programfüzetén újra találkoztam a nevével - akkor már gondolkoznom kellett, hogy honnan is cseng olyan ismerősen. Aztán úgy alakult, hogy elmentem erre a találkozóra és meglepetésemre nemcsak az előadása de a versei is tetszettek. Ennek három oka van: egyrészt én lettem idősebb és kezdtem másképp szemlélni a világot, másrészt más jellegű verseket hozott arra a bizonyos 2. előadásra és harmadrészt, ami talán a legfontosabb: saját döntésem és kíváncsiságom vezérelt az előadásra, nem a muszáj. Jól döntöttem, hiszen azóta szívesen elmegyek általa tartott előadásokra és szívesen olvasom az interneten megtalálható verseit. Na de lássuk csak mi is található meg róla a weben? A szokásos Google Chrome böngészőt használva a Google keresőbe beírva teljes nevét vagy tízezer találatot eredményez. Nem kell sokat keresgélni, nem összetéveszthető senkivel: az első találat a Wikipédia szócikk, mely minden kételyt eloszlat afelől, hogy valóban ez az a költő, akit keresünk. 
A 2. találat egy sorozat kép, melyből kiderül, hogy nemcsak író, de igen aktív szerepet vállal a jelen irodalmi életében is - előadáson-munka közben készült képek a zöme és nemcsak portrék. A következő három találat már a verseit tartalmazza. ABárka oldala - a kortárs magyar költők verseivel foglalkozó oldal az első, a második verses site, az Irodalmi Jelen - online folyóirat oldala, ahol nem feltétlenül verseket találunk, hanem a költő közszerepléseiről illetve róla szóló eseményekről írt cikkek és beszámolók lajstroma várja az olvasót. A 3. verses oldal az Eirodalom oldala, ahol néhány versét olvashatjuk. A következő két találat már a Youtube videómegosztóra feltöltött két videó, melyen  Farkas Wellmann Endre felolvassa verseit illetve a Holdas című verse - megzenésítve. A videókat egy újabb verseket tartalmazó irodalomi portál követi, ezután pedig egyik kötetbemutatójáról számol be a Krónika folyóirat. Az első oldalon megjelenő utolsó találat egy pdf dokumentum, melyben Dobás Kata Kontúrok Farkas Wellmann Endre: Lucius Domitius lázbeszéde című írás olvasható. A Google felajánl további találatokat és ha tovább lapozunk a találati lista következő oldalaira, ott is a költővel kapcsolatos információkra bukkanunk. 
Farkas Wellmann Endre a közösségi médiában is igen aktívan megtalálható, a Facebookon könnyedén megtalálható saját - valószínűleg személyes - oldala.
Amennyiben a youtubon folytatjuk a kutakodást költőnk nevével játszadozva további elszavalt - elénekelt verseire bukkanunk, illetve más, szintén kolozsvári és erdélyi vonatkozású irodalmi berkekbe érkezünk, melyeket érdemes tovább böngészni, akárcsak Farkas Wellmann Endre vereseit olvasgatni és hallgatni.  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése